8. “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" Yarışması Türkiye Final Sonuçları Açıklandı.

Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye’de tüm okullarda uygulamaya geçirilen, bağımlılık temalı görsel ve edebi alanda eserlerin ödüllendirildiği  “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yetenek yarışmasında Türkiye’de dereceye girenler açıklandı. Büyük ödül töreni ve festival 4 Mayıs’ta İstanbul’da!

 

Yeşilay tarafından “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yetenek yarışması kapsamında, her yıl ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen bağımlılık konulu yarışmada büyük ödül alanlar belli oldu. Bu yıl 8.’si düzenlenen yarışmaya 33.870 bin eser başvurdu. Turkcell sponsorluğunda, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 81 ilde düzenlenen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” afiş, resim, karikatür, kompozisyon, şiir, kısa video yarışmasında, finale kalan il birincilerinin arasından Türkiye genelinde dereceye girenler belli oldu.   

 

Tüm illerin yarışma birincilerine ödülleri Yeşilay şubeleri ve ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü birlikteliğinde düzenlenen törenlerle geçtiğimiz hafta verildi. Dereceye giren öğrencilerin eserleri Türkiye finali değerlendirmesi için Yeşilay Genel Merkezinde toplandı. Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, yazar Mevlana İdris Zengin ve tanınmış ressam İsmail Acar’ın da aralarında bulunduğu büyük jüri tarafından yapılan değerlendirme sonrasında Türkiye’de dereceye giren eserler belirlendi. Eser sahiplerine, 4 Mayıs’ta Yeşilay Genel Merkezinde düzenlenecek tören ve festivalle ödülleri verilecek. Yarışmada 81 il birincilerinin eserleri Sepetçiler Kasrı’nda sergilenecek.

 

Öğrenciler eserleriyle bağımlılıklara dikkat çekiyor

 

Yeşilay tarafından 2011 yılında İstanbul’da başlatılan ve bu yıl 8.’si Turkcell sponsorluğunda yapılan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışması, 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlükleri ile birlikte tamamlandı. İlkokul, ortaokul ve liselerde, "bağımlılık" konulu edebi ve görsel kategori olarak kompozisyon, şiir, afiş, resim, karikatür ve kısa video gibi alanlarda düzenlenen yarışma ile öğrencilerin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmeleri, sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji ve kumar bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkileri konusunda kendilerinde ve çevrelerinde farkındalık oluşturmaları amaçlanıyor.

 

Büyük Ödül Töreni ve Festival 4 Mayıs’ta İstanbul’da

 

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasında dereceye giren 81 ilin birincileri ve Türkiye’de dereceye girenler ile aileleri 4 Mayıs’ta düzenlenecek olan festival ile İstanbul’da bir araya geliyor. Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenecek olan, konser ve çeşitli etkinliklerin yer aldığı festivalin ardından Türkiye finali ödül töreni yapılacak.

 

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yetenek yarışmasının il birincilerine, bulundukları illerde yapılan törenlerle 500 TL para ödülü takdim edildi. Türkiye finalinde ise birincilere 5.000 TL, ikincilere 3.000 TL, üçüncülere ise 1.500 TL para ödülü verilecek. Ayrıca ülke genelinde dereceye giren öğrenciler Yeşilay tarafından “yurtdışı gezisi” ile ödüllendirilecek.


8. YEŞİLAY SAĞLIKLI NESİL SAĞLIKLI GELECEK YETENEK YARIŞMASI TÜRKİYE FİNALİ DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

İLKADEMEKATEGORİDERECEÖĞRENCİ İSMİOKUL
MersinİkokulGörsel1.Aysima Ceylin AksanYenişehir Belediyesi Bilim ve Sanat Merkezi
ElazığİlkokulGörsel2.Deniz DilkaroğluElazığ Bilim ve Sanat Merkezi
ŞanlıurfaİlkokulGörsel3.Esat ÇiftçiProf. Abdülkadir Karahan İlkokulu
YozgatOrtaokulGörsel1.Hatice Nevriye KarapınarFatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi
IğdırOrtaokulGörsel2.Ayşegül AbuşkaYukarı Erhacı Ortaokulu
ErzurumOrtaokulGörsel3.Yusuf TekinHasankale Ortaokulu
İstanbulLiseGörsel1.Buğra Çimenİstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi
RizeLiseGörsel2.Fatih DemirRize Türk Telekom Güzel Sanatlar Lisesi
BalıkesirLiseGörsel3.Ece YaşarSındırgı Makbule Efe Anadolu Lisesi
IğdırİlkokulEdebi1.Ece Zeren DoğanHüsnü M. Özyeğin İlkokulu
KonyaİlkokulEdebi2.Hatice Kübra ToprakAlaeddin İlkokulu
ÇanakkaleİlkokulEdebi3.Esila BülbülÖzlem Kayalı İlkokulu
MuğlaOrtaokulEdebi
1.Can ÇelikdemirAtatürk Ortaokulu
VanOrtaokul
Edebi
2.Şilan GürelT.O.B.B. Ortaokulu
ZonguldakOrtaokul
Edebi
3.Tuana ErkeMimar Sinan Ortaokulu
EdirneLiseEdebi
1.Tuğçe GıcırEmel-Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
DiyarbakırLise
Edebi
2.Süleyman Emir KayaÖzel Diyarbakır Simya Fen Lisesi
SinopLise
Edebi
3.Elif ŞahinTürkeli Anadolu İmam Hatip Lisesi