2017 “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yarışmasında Türkiye'de dereceye girenler ödüllendirildi


Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye’de tüm okullarda uygulamaya geçirilen, bağımlılık temalı görsel ve edebi alanda eserlerin ödüllendirildiği  “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışmasının birincileri 5 Mayıs’ta Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen törenle ödüllerini aldı.


Yeşilay tarafından “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” projesi kapsamında her yıl ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen bağımlılık konulu yarışmada büyük ödül kazananlar ödüllerine kavuştu. Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığıyla birlikte ilk defa 81 ilde düzenlenen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışmasının il birincileri arasından seçilen en iyi eserlerin sahiplerine 5 Mayıs’ta Yeşilay Genel Merkezinde düzenlenen törenle ödülleri verildi. Yarışmaya 81 ilden katılan ve dereceye giren eserler de Sepetçiler Kasrı’nda sergilenmeye başlandı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in teşrifleriyle ve Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ün katılımıyla gerçekleşen büyük ödül törenine Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmet Müdürü Celil Güngör, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Rize Milletvekili Hikmet Ayar, Denizli Milletvekili Cahit Özkan, jüri üyeleri Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Akif Seylan, Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı ve İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, yazar Mevlana İdris Zengin ile birlikte öğrenci ve aileleri katıldı.  

Yeşilay tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” projesi kapsamında, ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen bağımlılık konulu yarışma afiş, resim, karikatür, kompozisyon, şiir kategorilerinde düzenlendi. Yüzlerce eserin başvurduğu yarışmada tüm illerin yarışma birincileri ise Yeşilay şubeleri ve ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü birlikteliğinde düzenlenen törenlerle geçtiğimiz hafta ödüllerini aldılar. 451 eser ise finalde yarışmak için Yeşilay Genel Merkezi’ne gönderildi. Burada da Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Akif Seylan, Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı ve İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, yazar Mevlana İdris Zengin ve tanınmış ünlü ressam İsmail Acar’ın da aralarında bulunduğu jüri tarafından Türkiye birinci, ikinci ve üçüncüleri seçildi. 


Erdem: “Bakanlık olarak Yeşilay’ın destekçisiyiz”

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, törende yaptığı konuşmada; “Çocuklarımızı zararlı alışkanlıklardan korumak için mücadele eden Yeşilay’ın her aman destekçisiyiz. Yeşilay’la okullarda sürdürmüş olduğumuz her yaş grubuna özel bağımlılık bilgilendirme eğitimleri büyük bir hızla ve çok verimli sonuçlarla devam ediyor. Bugün burada da öğrencilerimizin yeteneklerinin konuştuğu Yeşilay ve bağımlılık temalı eser sahiplerine ödüllerini veriyoruz. Bakanlık olarak bu tr yarışmaları tavsiye ve teşvik ediyoruz.” dedi.


“Öğrencilerin yaptıkları eserlerle konuya duyarlılıkları artıyor.”

Törende konuşan Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bağımlılıkların önlenmesinde doğru bilgilerin, doğru yöntemlerle uygulanmasının ve aktarılmasının önemini vurgulayarak şunları söyledi:

“2011 yılından bu yana Yeşilay’ın ilkokul, ortaokul ve liseler arasında gerçekleştirdiği bu yarışmayla öğrencilerimiz bağımlılıkların insan hayatına etkisini hem öğreniyor, hem de yeteneklerinizle harika eserler ortaya çıkarıyorlar. Gençlerimizin eserlerinde yansıttıkları bağımlılık tanımı ve sebep olduğu etkiler, bizim de bu konuya farklı perspektiflerden bakmamızı sağlıyor. Her yıl daha fazla eser Yeşilay’a ulaşıyor; bu ilgiden ve gençlerimizin konuya duyarlılığının artmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu organizasyonu Türkiye geneline yaymamıza destek veren Milli Eğitim Bakanlığımız başta olmak üzere, yarışmamıza katılan tüm öğrencilerimize, emeği geçen okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, ailelerine, jüri üyelerine ve bu çalışmada her zaman yanımızda olan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönülden teşekkür ediyoruz.” Milli Eğitim Bakanlığıyla birlikte tüm okullarda Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programının da yürütüldüğünü söyleyen Öztürk; “TBM ile her öğrencimiz kendi yaş gruplarına uygun bir şekilde tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanlarında eğitimlerini alıyor. Bu eğitimler şu ana kadar 11 milyon öğrenciye ve 2 milyon yetişkine ulaştı.” dedi.


Öğrenciler eserleriyle bağımlılıklara dikkat çekiyor

Yeşilay tarafından 2011 yılında İstanbul’da başlatılan ve bu yıl 7.’si yapılan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışması, 2017 yılı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlükleri ile birlikte düzenlenmeye başlandı. İlkokul, ortaokul ve liselerde, "bağımlılık" konulu edebi ve görsel kategori olarak kompozisyon, şiir, afiş, resim, karikatür ve kısa video gibi alanlarda düzenlenen yarışma ile öğrencilerin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmeleri, sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji ve kumar bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkileri konusunda kendilerinde ve çevrelerinde farkındalık oluşturmaları amaçlanıyor.

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışmasının bu yılki il birincileri 500 TL, Türkiye finalinde ise 18 kategoride birincilere 5.000 TL, ikincilere 3.000 TL, üçüncülere ise 1.500 TL para ödülü verili. Ayrıca ülke genelinde dereceye giren öğrenciler Yeşilay tarafından “Gelişim Kampı” ve Bosna gezisi ile ödüllendirildi. 

 

BÜYÜK ÖDÜL KAZANANLAR

KATEGORİSIRAÖĞRENCİOKULİL
İLKOKUL GÖRSEL
1.TAYLAN ÖRS
YÜKSEL BAHADIR ALAYLI BİLİM VE SANAT MERKEZİ
KONYA
İLKOKUL GÖRSEL
2.NAZ PERİ İREM KURT
TEVFİK İLERİ İLKOKULU
İSTANBUL
İLKOKUL GÖRSEL
3.AYŞE NAZ KAPLAN
ÖZEL TÜRK KOLEJİ MARMARİS KAMPÜSÜ
MUĞLA
ORTAOKUL GÖRSEL
1.HATİCE SÜNNETÇİ
SEYDİLER YATILI BÖLGE OKULU
KASTAMONU
ORTAOKUL GÖRSEL
2.MEHMET MERT KIRGIL
DR.NECDET DURMUŞ ORTA OKULU
DENİZLİ
ORTAOKUL GÖRSEL
3.BERRANUR ORTA
ZAFER ORTA OKULU
AYDIN
LİSE GÖRSEL
1.HELİN LEGÜN ŞEN
ÖZEL BANDIRMA BAHÇEŞEHİR ANADOLU LİSESİ
BALIKESİR
LİSE GÖRSEL
2.EZGİ BAKAN
AMASYA GÜZEL SANATLAR LİSESİ
AMASYA
LİSE GÖRSEL
3.MERVE ÖZ
TRAKYA SERBEST BÖLGE ÇATALCA ANADOLU LİSESİ
İSTANBUL
İLKOKUL EDEBİ
1.GÜLCE ALKAN
UZUN MUSTAFA İLK OKULU
DÜZCE
İLKOKUL EDEBİ
2.EVİN KUL
ÖZEL MERSİN BAHÇEŞEHİR İLKOKULU
MERSİN
İLKOKUL EDEBİ
3.SEVAL ÖNAY
BEYOBA İHSAN ÜNLÜ İLK OKULU
MANİSA
ORTAOKUL EDEBİ
1.ÖMER UZUN
KENDİRLİ FATİH ORTA OKULU
RİZE
ORTAOKUL EDEBİ
2.ÖMER KARTOP
30 AĞUSTOS ORTA OKULU
DENİZLİ
ORTAOKUL EDEBİ
3.EMİNE PINAR ŞEN
ÖZEL HAMİTLER DOĞA ORTA OKULU
BURSA
LİSE EDEBİ
1.YAĞMUR AKTAŞ
KANUNİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
AKSARAY
LİSE EDEBİ
2.İNCİ ÇELİK
BATMAN ANADOLU LİSESİ
BATMAN
LİSE EDEBİ
3.İSRA CAN AKIN
EMEL ÖZGÜR SUBAŞIAY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
EDİRNE